Obedience (OB) jeb Paklausības sports ir sarežģītākais paklausības kurss, kāds vien suņiem izdomāts. Tajā ir četri grūtības līmeņi jeb klases - oficiālās OB1, OB2, OB3 un neoficiālā nacionālā klase OBnac. OB startēt var ikviens suns, ierobežojumu nav, vēl jo vairāk, tiesnesim vērtējot jāņem vērā suņa konstitūcijas tips un temperaments.

OB ir sarežģīts sporta veids ne tikai suņiem. Šajā sportā arī no hendlera tiek prasīta ļoti liela precizitāte, cilvēka darbs var gan paaugstināt atzīmi, gan novest pie vingrinājuma pilnīgas izgāšanās.

Komandas - ja vien tas nav speciāli norādīts - drīkst dot tikai ar balsi, neizmantojot ķermeņa valodu. Sunim un cilvēkam jābūt labā kontaktā, tai pat laikā savstarpēji pieskārties nav atļauts. Svarīgs nosacījums ir pozitīva gaisotne starta laikā - ja tiesnesis redzēs, ka suns baidās no hendlera vai, ja hendlers suni sodīs, sekos diskvalifikācija un pāris startu turpināt nevarēs.

 

Katrā klasē pieaug grūtības pakāpe, starts kļūst garāks un sarežģītāks. Augstākajā līmenī OB3 notiek dažādas augsta līmeņa sacensības, arī Pasaules čempionāts. Valstīs, kurās ir daudz augstas klases sportistu, pirms tam notiek ļoti nopietna atlase.

Latvijā šis sports pēc panīkuma atkal strauji sāka attīstīties no 2008 gada. Šobrīd katru gadu notiek aptuveni 6 sacensības, pie mums brauc sportisti no Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Krievijas, tāpat mūsu sportisti regulāri dodas starēt uz ārzemēm. Latvijas izlase regulāri piedalās Pasaules čempionātā.

Šis sporta veids ir piemērots cilvēkiem, kam patīk izstrādāt sīkumus, kam pietiek pacietības noslīpēt vingrinājumus un kam ir vēlme strādāt ne tikai ar savu suni, bet arī ar sevi pašu. Rūpīgo un grūto treniņprocesu atsver prieks par kopā ar suni vērtīgi pavadīto laiku un gandarījums par paveikto.

Šobrīd normatīvi latviešu valodā ir izstrādes stadijā, normatīvi (izņemot nacionālo klasi) angliski izlasāmi FCI oficiālajā mājas lapā.